Analiza

By rozpocząć jakąkolwiek analizę warto poznać zasady obowiązujące od tego sezonu. Uległy one bowiem sporym zmianom. Z ligi okręgowej ( od przyszłego sezonu ponownie V Ligi) awansują po dwa zespoły z każdej z dwóch grup. Do klasy niższej czyli A spadają po cztery zespoły. W A klasie również zmiany, awans uzyskują po dwa zespoły, a spadek zalicza tyle by każda z grup liczyła maksymalnie dwanaście zespołów. Z B klasy do A awansują po dwa najlepsze zespoły. Wygląda to na skomplikowane jednak w sumie takie nie jest. Wiadomo, iż pełnym momencie może zdecydować tzw. podział terytorialny ale to już inna bajka.

Nawet kluby A klasy muszą o dziwo oczekiwać na rozstrzygnięcia nawet rozgrywek 1. Ligi. Wydawać się może, że to inna bajka ale od ostatecznych rozstrzygnięć może zależeć los zespołów w niższych ligach. Tym razem raczej to nie wchodzi w rachubę ponieważ nie posiadamy zespołów jako region w 2. Lidze więc spadki nie będą Nas dotyczyły. To ostatni taki sezon ponieważ po kolejnym dojdzie do reformy Ligi Trzeciej, a to będzie oznaczało dużo większe przetasowania „na górze”.

Zawsze są dwa warianty ten optymistyczny i pesymistyczny. Zacznę więc od optymistycznego. Jeśli chodzi o trzecią ligę interesujące jest więc tylko czy zwycięzca rozgrywek wygra w barażach o 2. Ligę. Jeśli tak to spadają cztery zespoły i również tyle awansuje do tych rozgrywek (po dwie z województwa Warmińsko Mazurskiego i Podlaskiego), jeśli nie to już pięć zespołów. Na dzień dzisiejszy są więc to: Puszcza Hajnówka (12pkt.), Start Działdowo (16), Dąb Dąbrowa Białostocka (24), MKS Korsze (25). Na dziś zagrożone spadkiem są również: ŁKS Łomża (27), Rominta Gołdap (28). Jednak mówimy o wariancie optymistycznym. Taki układ tabeli sprawia, że do 3. Ligi z IV awansują Granica Kętrzyn oraz GKS Wikielec – stan na dzień 5.05.2015 r. Z IV ligi spadłyby więc cztery najsłabsze zespoły. Na dziś: Victoria Bartoszyce (13), Stomil II Olsztyn (22), Mamry Giżycko (23) oraz DKS Dobre Miasto (24). Tutaj jednak sytuacja jest dużo bardziej ciekawa, ponieważ nad pierwszym zespołem w strefie spadkowej przewaga rywali wcale duża nie jest. Warmia (25), Pisa i Omulwia (26), Start Kozłowo (27), a nawet Motor Lubawa (30), jak na osiem kolejek do końca niemal nic nie znaczą. Jednak zakładamy, że spadają cztery zespoły z IV ligi. Sytuacja w ligach okręgowych więc jest jasna. Awansują po dwie najlepsze drużyny, spadają po cztery. Największe szanse na awans mają więc: Śniardwy Orzysz, Vęgoria Węgorzewo, Unia Susz oraz Tęcza Miłomłyn lub Orzeł Janowiec Kościelny. Nas jednak bardziej interesują spadki. Na siedem kolejek przed końcem zmagań w tej lidze bowiem aż trzy zespoły mogą trafić do Naszej grupy. Pewniakami są niemal już MKS Jeziorany i Danpol Knopin. Do tego dochodzą Kłobuk Mikołajki (trafi do innej grupy A klasy) oraz Polonia Lidzbark Warmiański. W drugiej grupie spadają dwa zespoły ponieważ dwa już się wycofały z rozgrywek po jesieni (Zalew Frombork i Olimpia II Elbląg). Tymi drużynami są: Grunwald Gierzwałd i Concordia II Elbląg.

Teraz czas na A Klasę. Tu skupimy się głównie na grupie III w której jesteśmy. O pozostałych zaledwie wspomnę.

Więc:

Grupa I. Na 5.05.2015 r. Awans: Fala Warpuny, Unia Olecko. Spadek: nikt (jeśli A klasa ma liczyć 12 zespołów)

Grupa II: Awans: SISIPZ Rychliki, Żuraw Godkowo lub Cresovia Górowo Ił.. Spadek: Huragan II Morąg, Jastrząb Ględy

Grupa IV: Awans: GSZS Rybno, Czarni Rudzienice. Spadek: Iskra Narzym, Olimpia Kisielice.

W końcu grupa III. Tutaj coraz pewniej do awansu zmierza SKS Szczytno. Za plecami tłok. GKS Gietrzwałd Unieszewo, GKS Dźwierzuty oraz Burza Słupy zapewnie do końca rozgrywek powalczą o ostatnie wolne miejsce. Teoretycznie spaść nie powinien nikt ponieważ liga liczy obecnie dziesięć zespołów. Ale właśnie może spaść i drużyna z pozycji nr. 9. Na dziś to Leśnik. Wiadomo, że może dojść do przesunięć drużyn w poszczególnych grupach. Kilka ekip doświadczyło tego w czerwcu zeszłego roku. Biorąc pod uwagę awanse z klasy B (dwa zespoły) skład A klasy grupy III na przyszły sezon ze stanem na dziś mógłby wyglądać tak: Polonia Lidzbark Warmiński, Danpol Konpin, MKS Jeziorany, GKS Dźwierzuty, Burza Słupy, Błękitni Stary Olsztyn, Pisa II Barczewo, LKS Różnowo, Pisa II Barczewo, GLKS Jonkowo, Olimpia II Olsztynek, Jonkovia Jonkowo. Cóż liga ciekawa, a o awans bardzo trudno.

W przypadku awansu GKS Dźwierzuty do V ligi skład mógłby przedstawiać się następująco: Mamry Giżycko, Victoria Bartoszyce, Błękitni Pasym, Mazur Pisz, Tęcza Biskupiec, Orlęta Reszel, Mazur Ełk, Łyna Sępopol, Pojezierze Prostki, Wilczek Wilkowo, Granica Bezledy, Czarni Olecko, SKS Szczytno, GKS Dźwierzuty, Fala Warpuny, Unia Olecko.

Tu liga byłaby bardzo ciekawa.

Istnieje również wariant pesymistyczny. Lider III ligi nie awansuje. W strefie spadkowej znajdują się aż cztery zespoły z Województwa Warmińsko Mazurskiego. Wtedy po prawdziwej rewolucji dochodzi w IV lidze. Spaść może aż sześć drużyn…. W ligach okręgowych już po pięć z każdej grupy !!!!! O ile spadek Polonii Iłowo dotyczyć Nas nie powinien o tyle Granicy Bezledy już bardzo. Rozwiązań jest wiele, a już najbliższe półtorej miesiąca wyjaśni naprawdę wiele. Warto, by wyjść na boisko i walczyć o swoje bo za rok będzie naprawdę ciężko.